Kuran’da reenkarnasyon vardır?

Kuran'da reenkarnasyon ile ilgili ayetler

İslam’da Reenkarnasyon

Kuran’da Reenkarnasyon var mı?

Cennetin imtihan sonucu kazananlara mükafat olarak sunulan bir yer olduğu dolayısıyla imtihansız  cennete girilmeyeceği kabulünden hareket edersek ve “Sizi, düşünüp öğüt alacak kimsenin düşünüp öğüt alabileceği kadar yaşatmadık mı?” FATIR-37. Ayeti esas alırsak  çocuk yaşta ölenler için   yeniden bir hayat olacağını söylemek mümkün. Aksi taktirde  “Benim de  canımı çocuk yaşta alaydın” gibi mazeret öne sürenler olabilir.

Allah yukarıdaki ayette  deli veya çocuk ayrımı yapmadan herkese düşünüp öğüt alabileceği kadar bir ömür verdiğini belirtiyor.  Paralel evren benzeri  şu an evrende benden  milyarlarca ben yaşamıyor ise çocuk yaşta ölenler ve deliler  yeniden bu dünyaya, düşünüp  öğüt alabilecekleri kadar bir ömür ile tekrar gelebilir.

Kuranda reenkarnasyon var mı“Onların, ateşin karşısında durdurulup, “Âh! keşke dünyaya geri gönderilsek de, bir daha Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve inananlardan olsak!” dediklerini bir görsen! Hayır! daha önce gizlemekte oldukları şeyler (günahlar) kendilerine göründü. Onlar dünyaya geri gönderilseler bile, yine kendilerine yasaklanan şeyleri mutlaka tekrar yaparlardı. Onlar kesinlikle yalancıdırlar.” (En’âm, 27-28)

En’am Suresinin 27. ve 28. ayetinde ve buna benzer başka ayetlerde hep inanmayan  zalim kişilerin dünyaya tekrar gönderilmeyeceğine vurgu yapılmaktadır. Peki inanmış bir insan tekrar dünyaya gönderilmek istese ne olur? İşin aslı  sakar (ölüm anı,  her iki dünyanın aynı anda görüldüğü mahşer anı) anında cennetlik olduğunu fark eden bir kimse dünyaya tekrar  gönderilmek istemez ama ya isteyen olursa???

Ayrıca Kuran’da reenkarnasyon yok demek reenkarnasyon yok demek anlamına gelmez. Kuran’da bilgisayar yok demekle bilgisayarın yok olmadığı gibi!

Konuya ilişkin fikir verebilecek  alttaki yazıya bakabilirsiniz…

Ebedi cehennemlikler kıyametin kopmasını bekler

 

Reklamlar