Doğuştan Kuran ehli müslüman olmasalar idi çoğu yaşayarak olmazdı

Doğuştan ve sonradan müslüman olmak

DİNDE EMPATİ

Yeni bir peygamber gelse ona kesinlikle inanmam diyenlerin çoğu peygamberin zamanınında yaşasalar idi  Ona inanmazdı.

İnanmazdım çünkü zaten Son peygamber Hz Muhammet (sav)…O’ndan baska peygamber gelmeyecek.” diyenlere:
.
Nerden biliyorsun diye sorsam Kuranda yazıyor diyeceksin. Doğrudur.Ama gelen peygamber ya gerçek bir peygamber ise ve siz Kuranı da değiştirdiniz dese ne diyeceğiz? İnanmayarak gerçek bir peygamberi reddetmiş olmaz mıyız? Hristiyanların Hz Muhammedi kabul etmediği duruma düşmez miyiz?”  diye bir soru sorarak  empati yapmalarını umuyorum.
 .

“Diğer ehli kitap Hristiyan veya Yahudiler için onlar kafirdir ve  cehennemliktir çünkü onlara tebliğ yapılmış ve Kuran ehli olmamışlar” diyenler, gerçekten yeni bir peygamber gelmiş olsa ve ben peygamberim diye onlara  peygamberliğini  tebliğ etmiş olsa ve onlar da “yok sen yalancısın, peygamber  filan değilsin”  dediklerinde durumları kafi dedikleri kişilerden farklı olur mu?

O yüzden bu konu o  kadar basit değil.  Kuran ehli  bir anadan ve babadan doğarak hiç düşünüp kafa yormadan  ben müslümanım demek işin kolaycılığına kaçmaktır.

Bazıları peygamber döneminde yaşasalar çok daha iyi bir müslüman olacağını söyler. Yok öyle bir şey. Tam aksine aynı kendi gibi görünen yiyen, içen, hasta olan ve tuvalete giden bir insana inanmak çok büyük başarıdır. Hele ona inanan sayısının çok az olduğu bir dönemde…..

Bir insana kafir demek çok büyük bir cesaret ister. Allah hiç bir delili olmadan kesin hüküm verenleri sevmez. Şeytan ben ateşten o tapraktan yaratıldı  ve o nedenle ben ondan üstünüm dedi ve kafir oldu. Çünkü söylediği doğru bir bilgiye dayanmıyordu. Ateş topraktan üstün değildi. Atom altı parçacıklarına inildiğinde ateş ile toprağın arasında fark kalmıyordu.

O nedenle lütfen kafir derken biraz düşünelim ve empati yapalım.

 

 

Reklamlar